Bowen technika


Trápí vás bolest krční páteře, časté bolesti hlavy, svalová únava, brní vás prsty na rukou, špatně spíte či trpíte jinými tělesnými obtížemi?


Čím je Bowenova technika zvláštní či výjimečná?


Jedná se o daný systém ošetření, kdy se přesně určenými hmaty, tzv. "brnknutím", přes sval, šlachu či fascii (svalový obal) předá tělu signál a tělo samo zahájí očistný a regenerační proces. Bowenova technika využívá znalostí východních technik, rehabilitačních technik, stimuluje krevní a lymfatický (mízní) systém, stimuluje energetické dráhy - meridiány, odstraňuje stres a napjaté svaly. Není náročná na sílu, ani na bolest. Takovýmto uvolňováním fascií a svalů se mohou klouby, kosti i obratle dostat do své správné polohy. Již základní ošetření umí ulevit od potíží. Tělo je zde vnímáno jako celek a bere se na vědomí, že vše souvisí se vším a že tělo má vrozenou schopnost samoregenerace. Bowenova technika svým zásahem organismus velmi zklidní a tělo pak lépe funguje, lépe usíná i spí. Fyzická stránka zde jde ruku v ruce se stránkou psychickou.

Základní ošetření obsahuje hmaty v oblasti spodních, horních a středních zad a v oblasti krční páteře. Rozšířené ošetření zahrnuje ošetření základní plus další oblasti podle typu obtíží, např. rameno, koleno, paže, hamstringy, lýtka, kostrč, dýchací systém, ledviny apod. Po každém jednotlivém ošetření následuje přibližně dvouminutová pauza, čas pro fyziologickou reakci těla, kdy tělo vstřebává a rozvádí daný impuls. Tato doba se odvíjí od reakce těla. 

Bowenova technika dovede zharmonizovat celé vaše tělo. 

Bowenova technika či masáž

patří mezi holistické, velmi šetrné, zcela neinvazivní a nediagnostické metody. Můžeme ji popsat jako šetrnou manipulaci s měkkou tkání, se svaly a šlachami. Bowenova technika působí na několika úrovních: fyzikální, chemické a psychické (emocionální). Přesný mechanismus působení není znám. Dochází též k mírnému dráždění nervových zakončení a ke stimulaci energetických drah. 

Nejlépe je ošetřovat celé tělo, aby neošetřené stažené části negativně neovlivňovaly již uvolněné. Lze ošetřit prakticky vše na těle, například ošetření kotníků, lýtek, kolen, kyčlí, křížové oblasti, kostrče, celých zad, lopatek, čelisti a dalších oblastí jako ošetření ramen, horních končetin, syndromu karpálního tunelu a funkce štítné žlázy, lymfatické drenáže krku, prsních svalů, ledvin, dýchacího aparátu, orgánů břišní dutiny, trávení. Velmi dobrý vliv má na psychický stav.


Lze ji aplikovat bez rozdílu věku a stavu. Přizpůsobit ošetření lze pro malé děti i seniory nad 90 let, záleží pouze na přítomnosti kontraindikací ve zdravotním stavu. Zásadní celkovou kontraindikací je onkologické onemocnění a místně není vhodné ošetřovat postižená místa při hluboké žilní trombóze.

Tuto techniku je dobré aplikovat u sportovců nebo po poraněních svalů a vazů, což výrazně urychluje regeneraci tkáně.

Délka základního ošetření je do 30 minut, rozšířené ošetření trvá 45 až 60 minut. Interval mezi návštěvami je obvykle 7 dní, ale ideální interval neexistuje, záleží na reakci každého.

Po terapii se doporučuje krátká procházka, dostatek tekutin, odpočinek, žádné jednostranné zatížení těla, ani horká či studená sprcha, sauna apod. Je lepší tělo rozhýbat a nesedět déle jak 45 minut ve statické pozici. Doporučuje se nekombinovat alespoň 5 dní s jinými ošetřeními.