Tipy pro relaxaci


Tip pro každý den

Najděte si každý den alespoň 10 - 15 minut a věnujte se sami sobě a myslete jen na to, co je Vám příjemné. Je to pro naše žití nepostradatelné, v dnešní uspěchané době obzvlášť.

Tip pro rychlé načerpání sil

Sedněte si se zkříženýma nohama s dlaněmi nahoru a volně položenými na kolenou. Vytáhněte páteř vzhůru, lopatky stlačte vzad, skloňte hlavu, aby se uvolnila šíje, uvolněte ramena a zavřete oči. Dýchejte normálně, postupně prodlužujte nádech i výdech. Dýchejte pomalu a nenásilně. Při nádechu vtáhněte břicho a vytáhněte páteř vzhůru, hrudník by se měl nádechem rozšířit do stran. Pomalu a soustředěně vydechujte. Nepovolujte páteř ani hrudník. Dýchejte klidně. Můžete několikrát zopakovat hluboký nádech a výdech a mezitím dýchat normálně. Sedět lze i na židli. Stehna jsou pak opřená o sedadlo, nohy plnou plochou chodidla na zemi. Nedosáhnete-li ze židle nohama na zem, podložte je.

Pětiminutové prodýchání pro získání nové energie většinou postačí, ale desetiminutovka je mnohem lepší :-) .

Tip pro hlubokou relaxaci

Položte se na podložku, přikryjte se klidně dekou, můžete podložit hlavu v týle nebo nohy pod koleny, máte-li pocit, že se příliš prohýbáte v bedrech. Zavřete oči a uvolněte pas, nechte ho klesnout, ruce upažte dlaněmi vzhůru, vypněte hrudník, lopatky zatlačte do země, paže protáhněte směrem k loktům, pak ramena uvolněte a nechte klesnout, povolte nohy a celé tělo. Nakonec vytáhněte krční páteř, hlavu sklánějte mírně vpřed, uvolněte krk, čelisti, celý obličej, uvolněte i oči a nechte je zapadnout do důlků. Soustřeďte se jen na svůj dech, dýchejte klidně, nosem, ústa zůstávají zavřená. Podaří-li se Vám prodloužit výdech, uvolníte se lépe. Relaxujte zhruba 5 -15 minut, nejlépe denně.

Myšlenky Vám možná budou zpočátku těkat od jedné k druhé, každou chvilku zjistíte, že se mračíte, že máte sevřené ruce, čelisti, apod. Nic nejde najednou, nevzdávejte první neúspěšné pokusy. Mozek se pravidelným tréninkem naučí velmi brzy zklidnit a výsledkem bude opravdu hluboká relaxace.