Bylinky


Očista a obnova kondice s bylinkami ...

Blahodárné účinky bylin jsou známé jako lidstvo samo. Bylinné čaje představují nejjednodušší a nejčastější formu. Čaje se pijí buď z jednotlivých drog nebo z jejich směsí. Ve většině případů se připravují zalitím vroucí vody a nechají se zhruba 15 minut vylouhovat, nejlépe zakryté. Máme-li potřebu bylinkový čaj osladit, volíme raději med než cukr.

Při očistě těla nám pomohou následující bylinky:

Kopřiva dvoudomá 

má číslo "1" mezi bylinkami pro velké množství látek s pozitivními účinky na naše tělo; je to takový malý zázrak přírody. Obsahuje kromě jiného vitamin B a železo. Pročišťuje krev, zlepšuje látkovou výměnu, snižuje hladinu cukru, působí na vylučování žluče, činnost srdce, slinivky i vaječníků, na střeva, močové cesty ... Používá se i při průjmech, astmatických záchvatech, ekzémech, revmatických bolestech a při virových onemocněních. Kopřiva má lahodnou chuť, není potřeba ji nijak doslazovat, dobrá je v kombinaci s heřmánkem či mátou. Tip z čerstvých kopřiv: salát při únavě a vyčerpanosti z nedostatku železa. Tip na očistnou kůru na jaře i na podzim: po 4 týdny 2-3 šálky čaje denně, ráno nejlépe na lačno.


Heřmánek pravý 

 má číslo "2", je tzv. "desinfekcí do těla". Pomáhá nejen při hojení, nadýmání, průjmu, vyrážkách, bolestech žaludku, poruchách menstruace, zánětech močových cest, při nemocech z nachlazení, ale zároveň zbavuje tělo škodlivých látek pro svůj potopudný účinek, mírně uklidňuje při nervovém podráždění a ulehčuje stolici. Tip při nachlazení: pro pocení stejný díl heřmánku a lípy, při ucpaném nosu: vdechovat výpary z heřmánku (1 polévková lžíce na 1 litr vody), tip pro lepší usínání: 1 šálek půl hodiny před spaním.


Máta peprná

tlumí a odstraňuje křeče, zvláště v trávicím traktu, užívá se při všech druzích žaludečních potíží, zlepšuje žaludeční nevolnost při kocovině, zastavuje zvracení, působí dezinfekčně a povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, zejméně žluči, tiší bolesti při podrážděném žlučníku či žlučových kamenech, zmírňuje nadýmání, léčí koliky a nemoci střev a posiluje celou nervovou soustavu. Tip po jídle nebo jen pro chuť: ochutit mátový čaj trochou citronu; je to lahodné a svěží.